Faculty/Staff Directory

English Department
*Abeshaus Rm 211 – AP Language & Composition 
Baron Rm 207 – Honors/English 8
Pratt Rm 208 – Honors/World Literature 10
Kelly Rm 803 – Language Arts Reading 6
Lancaster Rm 204 – Honors/ Writing through the Humanitites 9
McKean Rm 806 – Language Arts Writing 6
Pohl Rm 202 – Basic English 7; Creative Writing
Tucker Rm 101 – English 12 & Composition
Willis Rm 818 – AP Literature & American Literature 11

Fine Arts Department
Bopp Rm 815 – Art
Bruner Rm 305 – Strings
Byers Rm 305 – Guitar
LaCour Rm 201 – Variety of Art Courses
Lewis Rm 821 – Dance
London-Hall Rm 304 – Band; Drama
*Wilkins Rm 306 – Glee; Choir

Foreign Language Department
Engelthaler Portable 3 (603) – Spanish 
Cowger Portable 2 (602) – Spanish
Ortiz Portable 1 (601) -Spanish
*Rolland-Francis Rm 819 – French
Rudebusch Rm 808 – Latin

Math Department
Gallagher Rm 812 – Geometry; Algebra I
Klinefelter Rm 811 – Algebra II; Geomtry
Hartsock Rm 820 – AP Calculus AB, BC; Algebra III, Intro to Engineering
Peppers Rm 805 – Math Concepts; Advanced Math Concepts
*Reynolds Rm 814 – Pre-Algebra MS/6; Algebra II
Rogers Rm 810 –  Pre-Algebra; SAM
Goodman Rm 809 – Pre-Algebra;AMC

Physical Education Department
Johnson Gym (#307) – Physical Education
Mueller Gym (#307) -Physical Education

Science Department
Brown Rm 807 – General Science (7)
Hartig Rm 110 – Physics
*Hines Rm 200 – Physical Science; Earth/Space/Environment
Larson Rm 802 – Science 6
Layman Rm 109 – AP/Chemistry; Earth/Space/Environment
Rooney Rm 108 – AP Environmental; AP Biology
White Rm 107 – Biology

Special Education Department
Murdoch Rm 804 – 6-7th Transitional Study Skills
HughesRm 820 – 8-10th Transitional Study Skills
*Linck Rm 106 – 11-12th Transitional Skills

Social Studies Department
Acker Rm 801 – Social Studies 6
*Anderssohn Rm 209 – Pre-AP US History (8th grade)
Jamison Rm 210 – AP/World History 10
Green Rm 817 – AP/US History 11
Massahla  Rm 205 – AP/World History 9
Miller Rm 102 – US Government / Economics
Shafer Rm 203 – Humanities

Administration & Staff
Superintendent, Bob Lombardi #404
Principal, Toni Keberlein #407
Assistant Principal, Vada Visockis #800
Associate Dean of Students, Sheleena Schorey Rm 816
Business Manager, Steve Danner #104
School Counselor/Test Coordinator (Guidance), Christine Compain Rm 206
School Counselor/Program Coordinator, AJ Fredette Rm 406
Athletic Director, Mike Elder Rm 308
Special Education HS/Director, Emily Linck Rm 106
Registrar, Paula Boerwinkle #403
Office Manager, Jen Sommers #402
Receptionists:
     Dianalynn Cody, #822(New Building Office)
     Melissa Kirk, #401 (Admin Desk)
     Kari Kazpryzk, #400 (Main Reception Desk)
Facility Director, Joe Gaun Rm 108

*Department Chair

 

 

 

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.